46507146 532216557276925 121443266901049344 N

Nowa wiata rowerowa na dworcu PKP już dostępna

Od poniedziałku (19.11) rowerzyści i rowerzystki mogą parkować swoje jednoślady pod nową wiatą przy dworcu PKP. Pomysł wybudowania dodatkowej przestrzeni to odpowiedź na potrzeby mieszkańców dojeżdżających na rowerach do pracy, szkoły czy na zakupy. Wiele osób przesiada się w tym miejscu na pociąg lub autobus, więc potrzebują bezpiecznej i wygodnej lokalizacji parkingowej.

Zaobserwowaliśmy, że rowery  przypinane są do balustrad otaczających budynki dworca PKP a pod starą wiatą brakuje miejsca. To ważny punkt na mapie miasta i duże skupisko rowerów. Ich udział w ruchu miejskim w Tczewie wzrasta, o czym świadczą dane z liczników rowerowych (przede wszystkim najstarszego, znajdującego się na ul.Pomorskiej). Większa ilość rowerzystów wymusza powstawanie nowej infrastruktury rowerowej. Natomiast bardziej rozbudowana infrastruktura zachęca do wybierania roweru jako środka transportu. Ta zależność kieruje decyzjami w polityce rowerowej naszego miasta. Zrównoważony transport to lepsze warunki do życia i przyjaźniejsze przestrzenie miejskie. – komentuje Grzegorz Pawlikowski z Urzędu Miasta.

Wcześniej, na górnej płycie dworca PKP, było 39 stojaków. Dzięki nowej wiacie mamy 69 stojaków, stojących pod oświetlonym zadaszaniem, co daje 138 miejsc parkingowych dla rowerów. Jest to największy parkingów rowerowych na Pomorzu zlokalizowany przy dworcu PKP.

Inwestycja kosztowała ok 60 tys. złotych i została pokryta ze środków gminy miejskiej Tczew.