1868768  Kr

21.09 br. godz. 18.00: Projekcja filmu – Rowery kontra samochody

Urząd Miejski w Tczewie wraz ze stowarzyszeniem Tczewska Inicjatywa Rowerowa, zapraszają na projekcję filmu „Rowery kontra samochody” w reżyserii Fredrika Gerttena. Zapraszamy 21 września (czwartek) na godz. 18.00 do Fabryki Sztuk w Tczewie (ul. 30-go Stycznia 4). WSTĘP WOLNY!

Po filmie zapraszamy na debatę z udziałem: Grzegorz Pawlikowski – inspektor ds. polityki rowerowej i mobilności UM Tczew – Oficer Rowerowy, Paulina Kremer – Fundacja Pokolenia, Emilia Garska – Tczewska Inicjatywa Rowerowa, Maksymilian Flemming – Tczewscy Kurierzy Rowerowi, Barbara Przybyłowska-Jackiewicz – Radio Tczew/Telewizja Tetka

Rowery czy samochody – batalia nadal trwa, a aktywiści z całego świata przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany otaczającej rzeczywistości. Radykalna rewolucja w tym zakresie jest potrzebna, jeśli chcemy ochronić świat przed pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi. Na Ziemi jest już miliard samochodów, ale według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Stoimy na granicy przepaści.

Film pokazuje, co by się stało, gdyby dzisiaj więcej miast funkcjonowało jak Amsterdam i Kopenhaga, gdzie 40 proc. mieszkańców codziennie porusza się rowerem. Poznajemy aktywistów z całego świata, którzy dążą do zastąpienia samochodu rowerem. Aline z São Paulo to aktywna przedstawicielka lokalnego ruchu rowerzystów, która jeździ po Ciclofaixa w São Paulo, trzydziestokilometrowej trasie rowerowej na Paulista Avenue, gdzie jeden pas otwarty jest wyłącznie dla rowerzystów. Uświadamia ona mieszkańcom São Paulo pozytywne aspekty poruszania się rowerem, co wcale nie jest łatwe, bo co cztery dni ginie tam jeden rowerzysta.

Z kolei burmistrz Toronto – Rob Ford z uporem znakuje ścieżki rowerowe, chcąc w ten sposób wygrać batalię z samochodami. Najlepsze warunki dla rowerzystów oferuje jednak Kopenhaga, gdzie setki rowerzystów poruszają się po ulicach wypierając ruch samochodowy z miasta. Czy politycy i decydenci na całym świecie pójdą za tym przykładem i odważą się stanąć do walki z samochodowym lobbingiem?

Wydarzenie jest realizowane w ramach kampanii MIŁO! Tydzień z Mobilnością Aktywną, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.